ACS710KLATR-10BB-NL-T
Product Categories
KANG DA ELECTRONICS CO.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
ACS710KLATR-10BB-NL-T
  • 1
Response Time : 4µs
Product Category : Industrial Current Sensors
Output : Ratiometric, Voltage
Voltage - Supply : 3 V ~ 5.5 V
Mounting Type : Surface Mount
Linearity : ±0.25%
Manufacturer : Allegro MicroSystems, LLC
Minimum Quantity : 3000
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TA)
Current - Sensing : 10A
Accuracy : ±1.6%
Sensitivity : 85mV/A
For Measuring : AC/DC
Current - Supply (Max) : 14.5mA
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Part Status : Not For New Designs
Packaging : -
Number of Channels : 1
Frequency : 120kHz
Polarization : Bidirectional
Package / Case : 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)