ACS713ELCTR-20A-T
Product Categories
KANG DA ELECTRONICS CO.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
ACS713ELCTR-20A-T
  • 1
Response Time : 5µs
Product Category : Industrial Current Sensors
Output : Ratiometric, Voltage
Voltage - Supply : 5V
Mounting Type : Surface Mount
Linearity : ±1.5%
Manufacturer : Allegro MicroSystems, LLC
Minimum Quantity : 3000
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Current - Sensing : 20A
Accuracy : ±1.5%
Sensitivity : 185mV/A
For Measuring : DC
Current - Supply (Max) : 13mA
Sensor Type : Hall Effect, Open Loop
Part Status : Not For New Designs
Packaging : Tape & Reel (TR)
Number of Channels : 1
Frequency : DC ~ 80kHz
Polarization : Unidirectional
Package / Case : 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)